تکریم اتباع خارجی در نظام اسلامی ایران مورد تاکید است

 تکریم اتباع خارجی در نظام اسلامی ایران مورد تاکید است

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله سیدمحمد سعیدی در دیدار با مسئولان دفاتر وکالت اتباع بیگانه سراسر کشور که ظهر روز چهارشنبه 7/8/93 در سالن محراب حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد،‌ بیان کرد: 

امام جمعه قم با تصریح بر اینکه باید رفتار خوبی با اتباع خارجی صورت بگیرد، گفت: مسئولان باید مراقب باشند تا رفتار خوبی را با اتباع بیگانه داشته باشند و درصدد رفع مشکلات آن‌ها بر آیند

وی اضافه کرد: هدف امام حسین(ع) از قیام عاشورا زنده‌ نگه داشتن سیره زندگی حضرت محمد(ص) بوده است.افرادی که پشت پیامبر اسلام(ص) نماز به پا می‌داشتند در روز عاشورا در برابر فرزندان ایشان ایستادند و این امر نشان‌دهنده ایجاد تحول و تغییر بزرگ در میان مردم آن دوران بوده است.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) رسالت مردان مومن را تشریح سیره زندگی پیامبر اسلام(ص) دانست و تصریح کرد: در مقابل حرکت نیکان، دشمنان نیز برای کم‌رنگ نشان دادن آموزه‌های پیامبران الهی در تلاش هستند.

وی از معاویه به عنوان نخستین فردی که فرهنگ غربی را به اسلام وارد کرد نام برد و گفت: شیوه برخورد و رفتار مناسب با اتباع در سیره زندگی حضرت محمد(ص) به خوبی دیده می‌شود.

آیت‌الله سعیدی با بیان اینکه پیامبر خدا(ص) همسر امام حسین(ع) را از اتباع بیگانه انتخاب کردند و امام سجاد(ع) از دامن این عروس پاک‌دامن متولد شده است‌، گفت: این امر نشان‌ می‌دهد که ائمه اطهار(ع)‌ برای بیگانگان احترام و جایگاه خاصی قائل بودند.

وی با اشاره به سخنی از پیامبر اسلام(ص) که هر قوم و ملتی را باید مورد احترام قرار دهیم‌، خاطرنشان کرد: سیره پیامبر اسلام(ص) ابعاد مختلفی از جمله سیاسی، اجتماعی و فرهنگی داشته است که با تشریح آن برای مردم،‌ می‌توان مرز میان حق و باطل را مشخص کرد.

آیت‌الله سعیدی برخی از حوادث واقعه کربلا را بیان کرد و ادامه داد: در کربلا دو تفسیر متفاوت از دین به نمایش گذاشته شده و چهره حقیقی حق در برابر باطل قرار داده شد.

امام جمعه قم بر تشریح جزییات مکتب اسلام تاکید کرد و یادآور شد: مکتب اسلام به اتباع توجه ویژه‌ای دارد، برای مثال ائمه اطهار(ع) دین اسلام را برای اتباع بیگانه به صورت کارگاهی تشریح می‌کردند.

وی در خصوص شیوه برخورد با اتباع بیگانه متذکر شد: اگر مردم با این افراد برخورد ناپسند داشته باشند، اتباع از برخورد آن‌ها به عنوان ناهنجاری عمومی یاد خواهند کرد اما اگر مسئولان و حکومت اسلامی با آن‌ها برخورد نامناسب داشته باشند، این برخورد را پای دین خواهند گذاشت.

آیت‌الله سعیدی بر هوشیاری مسئولان نسبت به امورات زندگی اتباع بیگانه تاکید کرد و افزود: چهره تابناک اسلام باید برای اتباع بیگانه به نمایش گذاشته شود زیرا اتباع بیگانه می‌توانند راهکاری برای تبلیغ در کشورهای اسلامی و غیراسلامی باشند.

تاريخ: ۱۳۹۳/۸/۹