حضور يك ميليون اتباع خارجي در استان تهران/طرح ساماندهي اتباع خارجي كليد خورد

 حضور يك ميليون اتباع خارجي در استان تهران/طرح ساماندهي اتباع خارجي كليد خورد

به گزارش خبرنگار شبستان، سیدحسین هاشمی استاندار تهران با حضور در اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان تهران گفت: بخش عمده اتباع ساکن در استان تهران دارای مجوز هستند و بخشی نیز به صورت غیرمجاز و بدون پروانه در استان تهران حضور دارند که با توجه به سیاست وزارت کشور درباره ساماندهی اتباع در کشورمان، این اتباع نیز به زودی ساماندهی خواهند شد.

وی ادامه داد:در حال حاضر اجرای طرح ساماندهی شروع شده البته باید توجه داشت که این کار، کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است و باید براساس سیاست‌های وزارت کشور این طرح اجرایی شود.

هاشمی افزود: قالب اتباعی که در استان تهران حضور دارند،‌ اتباع افغان هستند که عمدتا مسلمان و هم‌زبان هستند. برهمین اساس می‌طلبد با این عزیزان با رفعت اسلامی و حسن همجواری که در طول تاریخ وجود داشته، رفتار کنیم. با توجه به بازدیدی که از اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی استان داشتم، روند کار آغاز شده و همکاران من در این اداره کل کار را به نحو احسن پیش می‌برند. البته مواردی هم وجود دارد که باید با کمک استانداری این چالش‌ها مرتفع شود تا کار بهتر انجام شود. در حقیقت هم به لحاظ سیستم و هم اتوماسیون و تجهیزات نیازمند انجام کارهای بیشتر و اقدامات جدی‌تری هستیم که بخشی با کمک استانداری و بخشی هم باید توسط وزارت کشور انجام شود.

استاندار تهران با اشاره به حضور جمع کثیری از دانشجویان افغانی در کشور گفت: این دانشجویان در کشورمان به ویژه استان تهران مشغول تحصیل هستند که قطعا باید از اینها به عنوان یک فرصت استفاده کنیم تا وقتی که به کشور خود بازمی‌گردند، با عقبه تحصیلی مناسب و خاطره خوب از کشورمان بتوانند به مردم خود خدمت‌رسانی کنند.

هاشمی تاکید کرد: قطعا در اجرای طرح ساماندهی اتباع خارجی روند مثبت بوده، اما نیازمند کمک‌هایی در این زمینه هستیم و مطمئنا از وزارت کشور درخواست می‌کنیم تهران را به عنوان پیشانی نظام در اولویت اول قرار دهند تا ساماندهی از تهران شروع شود، چراکه با توجه به پایتخت بودن تهران، این امر از اهمیت ویژه و کلیدی برخوردار است.

 

وی درخصوص بکارگیری اتباع افغان در مشاغل مختلف نیز گفت: افرادی که مجاز هستند مشکلی برای انجام کار آنان وجود ندارد و آنها می‌توانند مشغول به کار شوند؛ اما افرادی که مجاز نیستند قطعا بکارگیری آنها در مشاغل مختلف خلاف است. افرادی که ساماندهی می‌شوند، در طرح ساماندهی تلاش می‌شود که به آنها پروانه داده شود تا مشغول به کار شوند؛ اما افرادی که مجوز و پروانه ندارند به هیچ عنوان اجازه کار نخواهند داشت.

استاندار تهران همچنین درخصوص تابعیت فرزندانی که مادران آنها ایرانی و با اتباع افغانه ازدواج می‌کنند نیز گفت: ما تابعیت دوگانه را قبول نداریم و همین موضوع کار را سخت کرده، اما کسی که تابعیت ایران را صد درصد می پذیرد، کار راحت‌تر انجام می‌شود و پس از طی مراحل قانونی دادن تابعیت انجام می‌شود، اما کسانی که خواستار تابعیت دوگانه باشند، امکانش در کشور ما وجود ندارد.

 

تاريخ: ۱۳۹۳/۱۲/۱۹